Čalunený nábytok

Textilný nábytok, nazývaný tiež čalunený nábytok nie je vo svojej podstate nábytok vyrobený iba z textílií a látky. Jedná sa o jeho povrchovú úpravu. Tá môže byť úplná, alebo čiastočná.

Úplnú textilnú úpravu (čalunenie) majú napríklad pohovky. V takomto prípade má nábytok textilnú povrchovú úpravu na všetkých viditeľných častiach a stranách.

Čiastočnú textilnú úpravu majú najčastejšie stoličky, ktoré sú napríklad z dreva alebo plastu, no sedaciu časť majú látkovú.

Použitie

Textilná povrchová úprava má svoju popularitu a opodstatnenie. Vo väčšine prípadov sa nejedná iba o potiahnutie kožou. Pod čalunením sa v častiach, ktoré prichádzajú do kontaktu s telom vo väčšine prípadov nachádza plyš, alebo molitan. Vďaka tomu je povrch mäkký a príjemný. Navyše pri sedení, alebo opieraní sa o textilné časti nemáte pocit tvrdosti.

Ak nábytok iba čiastočne textilný, používa sa v kombinácii takmer so všetkými materiálmi. Najčastejšie je to však drevotrieska, drevo, kov a plast.

Nábytok s úplnou textilnou úpravou je vo väčšine prípadov z drevotriesky, kovu a dreva. Tieto materiály sú použité iba ako výstuže a často majú iba jednoduchú povrchovú úpravu.

Starostlivosť

Ako o väčšinu nábytku, aj o látkový nábytok sa musíte starať. Starostlivosť je pomerne jednoduchá. Textilnú časť vysávate, rovnako ako napríklad koberce. Jednoznačne je vhodné aspoň raz za rok textilnú časť tepovať a to kvôli hlbokej špine, ktorá sa do textilných vlákien dostane. Na to môžete použiť väčšinu štandardných tepovacích prostriedkov. Pozor však na to, aby sa tepovací prostriedok nedostal vo veľkom množstve s do kontaktu s drevom, alebo drevotrieskou. Niektoré chemické zlúčeniny ho môžu poškodiť a znížisa životnosť a kvalita. V neposlednom rade tiež môžete prísť o záruku.

Výhody

Medzi hlavné výhody patrí jednoznačne dostupnosť a rozmanitosť rôznych povrchových úprav, ktorých množstvo je ešte väčšie ako v prípade drevotriesky a podobné, ako v prípade plastu.

Textil je tiež povrch príjemný a môže mať rôzne vzory.

Nevýhody

Čistenie je podstatne náročnejšie a zdĺhavejšie ako v prípade iných materiálov, napríklad dreva. Ďalšou nevýhodou je starostlivosť a údržba. Ak sa niektorá časť roztrhne, v drvivej väčšine prípadov nie je možné dieru jednoducho zošiť. Je potrebné danú časť prečaluniť.

 

Prečítajte si aj o:

1 comment

  1. Môžete mi prosím poradiť experta na odborné posúdenie výrobku – matrac, ktorý vŕzga a technik to neuznal ako vadu výrobku? Trenčín

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *