Izbový nábytok

Byt alebo dom má množstvo izieb a miestností. Do každej je vhodný iný typ nábytku a jeho povrchová úprava. V kúpeľni napríklad musí byť vodovzdorný nábytok, zatiaľ čo v kuchyni musí byť nábytok s odolnou povrchovou úpravou. V exteriéry, napríklad na balkóne, terase, alebo záhrade musí byť nábytok odolný aj voči chladu, alebo priamemu slnečnému žiareniu.

Pri výbere nábytku majte na pamäti niekoľko dôležitých vecí.

  1. Miestnosť si dôkladne prezrite a vyberte, kam sa daný nábytok podľa vašich predstáv najviac hodí.
  2. Následne miesto zmerajte. Myslite na podlahové lišty, ktoré môžu tvoriť odskok až dva centimetre. V malých priestoroch to môže byť problém.
  3. Ak je to možné, využite papierovú lepiacu pásku a vymerané miesto si ňou ohraničte. Tým získate lepšiu predstavu o tom, koľko priestoru nábytok zaberie.
  4. Dbajte na prístupnosť. Ak má nábytok pohyblivé časti, ako napríklad dvierka, alebo šuplíky, myslite na to, že sa musia niekam otvoriť, respektíve vysunúť a následne sa k nim musíte dostať. V panelákoch a starých domoch môže byť problémom aj umiestnenie radiátora a trubiek. Nábytok by sa ho nemal dotýkať a mal by byť vo vzdialenosti aspoň 5-10 centimetrov v závislosti od materiálu. Inak hrozí nebezpečenstvo požiaru. Taktiež sa zhorší vykurovacia schopnosť. Okná a interiérové dvere sa taktiež otvárajú. Uistite sa, že sa nábytku nebudú dotýkať.
  5. Dbajte na osvetlenie. Vysoké skrine môžu zhoršiť svetlosť miestnosti, najmä, ak sú veľmi tmavé. Navyše pri zlej orientácii budete otvorenými dverami dovnútra iba tieniť. Rozhodne myslite aj na to. Ak nemáte inú možnosť, zvážte bodové osvetlenie ako súčasť skrine.
  6. Myslite do budúcnosti. Skúste si sami seba predstaviť o päť až desať rokov. Všetko odkladáte? Tak vám komoda možno stačiť nebude a lepšou voľbou bude skriňa. Rovnaký prípad je ak plánujete deti.

Až keď máte všetky tieto kroky ujasnené, môžete vybrať konkrétny kus nábytku. Avšak ešte predtým si dôkladne rozmyslite, z akého má byť materiálu.

Kúpeľňový nábytok musí byť nie len dizajnový a samozrejme funkčný, ale najmä odolný proti vode a plesniam. Preto sa najčastejšie používa kov a plast, prípadne sa poličky a skrinky murujú. Vo svojej kúpeľni môžete použiť aj drevo a drevotriesku, no dbajte na to, aby mali špeciálnu povrchovú úpravu.

Vybrať nábytok do detskej izby je najťažšia úloha rodiča. Musí spĺňať nároky dieťaťa, ale aj predstavu rodiča a jeho finančný limit. Navyše nemá takú životnosť ako nábytok v spálni. Ako dieťa rastie a mení sa, je potrebné meniť aj nábytok. Preto dobre zvážte, čo kupujete pri narodení svojho potomka, aby ste to nemuseli meniť už počas škôlky.

Prečítajte si aj:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *