Nábytok z kartónu

Kartónový nábytok, nazývaný aj krabicový nábytok a papierový nábytok, sa stal hitom dvadsiateho prvého storočia. U nás síce ešte stále nie je príliš rozšírený. Jeho veľkým plusom je samozrejme cena, ako aj množstvo variácií. V ekologických domoch je uprednostňovaný pred dreveným kvôli recyklovateľnosti. Štandardne je až sedemdesiat percent použitého na výrobu už recyklovaných a 99% materiálu je možné recyklovať.

Až na niekoľko drobností dokáže úplne nahradiť nábytok z dreva a drevotriesky. Pri kvalitnom spracovaní má totiž takmer rovnakú pevnosť a odolnosť.

Jednoduchý a lacný kartónový nábytok možno vyrobiť doma a je obľúbený pre rôzne poličky, skrinky a stolíky.

Pri priemyselnom spracovaní možno vyrobiť z kartónového nábytku kvalitné stoly, stoličky a taburetky, ktoré vydržia rovnakú záťaž ako drevený, alebo plastový nábytok.

Kartónový nábytok sa vyrába podobne ako drevotrieskový nábytok, vrstvením a lepením jednotlivých vrstiev. V závislosti od hrúbky sa proces niekoľko krát opakuje. Následne je nalepená posledná, povrchová, vrstva. Tú možno farebne upraviť vopred, alebo až dodatočne. Používa sa náter, ale aj striekanie farby skombinovanej s lakom.

Nevýhodou kartónového nábytku je, že doň nie je možné vŕtať, pokiaľ nie sú pripravené diery z výroby. Preto sa používa iba na pevné, nepohyblivé časti. Kartónový nábytok preto v drvivej väčšine prípadov nemá dvierka ani šuflíky.

 

Prečítajte si aj o:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *