Nábytok z kovu

Kovový nábytok je obľúbený vďaka svojej odolnosti. Používa sa najmä v exteriéri a na miestach, kde bude veľmi často používaný a bude s ním nešetrne zaobchádzané. Ide o dobrú alternatívu k plastovému nábytku.

Kov je taktiež veľmi obľúbeným doplnkom k drevu, alebo drevotrieske kvôli svojmu lesku a nádych luxusu.

Výhody kovu

Kovový nábytok však možno recyklovať a opätovne kov spracovať. Údržba je veľmi jednoduchá, nečistoty stačí utrieť handrou, prípadne vystriekať záhradnou hadicou.

Keďže je spracovanie kovu relatívne nenáročné, kovový nábytok môže mať ľubovoľný tvar a povrchová úprava môže byť takmer ľubovoľnej farby. Tá sa totiž nanáša striekaním v niekoľkých vrstvách. Môže sa jednať o samotnú farbu, lak, alebo metalický lak.

Nevýhody kovu

Nevýhodou kovového nábytku je jeho vyššia cena v porovnaní s plastovým a vyššia váha. Do kovu je síce možné vŕtať, no ide o náročnejší proces. Nutná je tiež následná povrchová úprava, aby dané miesto nezačalo korodovať. K dispozícii sú špeciálne laky.

Veľkou nevýhodou je vysoká teplotná rozťažnosť a vysoká tepelná vodivosť.

Kombinácie

Kovový nábytok býva často doplnený plastovými, alebo drevenými doplnkami. V tomto prípade si treba o výrobcu, respektíve predajcu overiť, či nie je nutné sa o dané materiály starať. Na miestach, kde sa s nábytkom prichádza jeho používateľ najčastejšie do kontaktu sa okrem už spomenutých materiálov používa sklo, napríklad na stoloch, alebo látka, napríklad v prípade kresiel a sedačiek.

Niekoľko foto-inšpirácii kovového nábytku

 

Prečítajte si aj o:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *