Kamenný a tvárnicový nábytok

Kamenný nábytok nie je úplne štandardným typom nábytku, no rozhodne ho nemožno odsudzovať, prípadne naň zabúdať.

Vyznačuje sa vysokou odolnosťou a ide o ideálny doplnok do bytu, domu, alebo záhrady. Navyše takto možno takpovediac recyklovať sutinu a zostatky zo stavby alebo rekonštrukcie.

Materiál

Materiál nábytku z kameňa nie je vždy iba kameň. Môže sa tiež jednať o tehly, kachličky, obkladačky, betón, panel, tvárnice a skrátka všetko, čo môže zostať pri stavbe domu, či rekonštrukcii bytu. Každý z materiálov má svoje špecifické vlastnosti ale vo všeobecnosti možno zhrnúť niektoré spoločné. V nich sa líšia jednotlivé materiály iba minimálne.

Vlastnosti

Všetky materiály majú spoločné to, že sú studené. To znamená, že ak sa ich dotknete, vo väčšine prípadov máte pocit chladu. Taktiež sa s nimi relatívne ťažko pracuje, keďže sú tvrdé a krehké. Samozrejme, do tehly na rozdiel od napríklad kameňa možno vŕtať podstatne jednoduchšie. Niektoré z materiálov možno čiastočne recyklovať. Nie však v recyklačných centrách, ale doma a prirodzene. Ak napríklad kameň praskne, možno ho použiť ako okrasu v prípade skalky, ak praskne betónová tvárnica, možno ju stále použiť napríklad ako sutinu pre betónovú terasu.

Vďaka svojej vysokej odolnosti sa nábytok z kameňa, tehly, tvárnic, alebo obkladačiek môže používať v interiéry, ale aj v exteriéry. Musí byť však položený na zemi, nie uchytený na stene, alebo v strope a to kvôli svojej váhe a už spomínanej krehkosti.

 

Použitie

Kameň

Na nábytok z kameňa sa najčastejšie používajú ploché kamene na ktorých je aspoň jedna strana hladká a relatívne rovná. Tie môžu slúžiť ako stoly, stoličky, alebo exteriérové doplnky. Taktiež je populárny v skalkách a fontánach.

Betón, obkladačky a kachličky

Z týchto troch materiálov sa v minulosti robili murované skrinky a poličky, ktoré boli populárne najmä v panelákových kúpeľniach. Ich nevýhodou však bolo, že zaberali až príliš veľa miesta, a ponúkali málo úložného priestoru kvôli čomu už nie sú populárne a nahradil ich kúpeľňový nábytok z drevených materiálov.

Tvárnice

Výhodou tvárnic je, že sa vo svojej podstate jedná o dva spojené štvorce. Vďaka tomu majú veľmi široké použitie aj napriek svojej krehkosti. Najčastejšie ich v exteriéri môžete vidieť ako kochlíky na kvetiny.

Ak ich poukladáte vedľa seba, môžete si vyrobiť veľmi odolnú posteľ. V tomto prípade sú tvárnice dobrým konkurentom pre palety.Page BreakV kombinácii s drevom alebo paletami z nich možno vytvoriť lavičky, sedačky, alebo stoličky a stoly.

Tehla

Tehla má podobné vlastnosti a použitie ako tvárnice, no nie je dutá ako tvárnica, no nejde ani o úplne plný materiál, keďže sa v nej nachádzajú medzery (fugy), ktoré slúžia ako izolačné vrstvy v prípade stavby.

Tehlový nábytok je dobré kombinovať s drevom alebo paletami, rovnako ako v prípade tvárnic môžete vytvoriť nádherné stolíky, stoly, či postele.

Tehla sa tiež používa v záhrade, no nie na okrasné rastliny, ale na bilinky. Vďaka množstvu svojich drobných otvorov do jednej tehly možno zasadiť niekoľko druhov rastlín, ktoré sa môžu podporovať v raste a tým dosiahnuť permakultúrnu záhradu.

 

Prečítajte si aj o:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *