Nábytok do detskej izby

Vybrať nábytok do detskej izby je jedna z najťažších úloh. Je potrebné sa trafiť nie len do vkusu dieťaťa, ale aj do vkusu rodičov, rovnako ako aj do ich rozpočtu. Navyše nábytok je denno-denne používaný a namáhaný, ako v obytných a pracovných miestnostiach, no navyše sa v izbe aj spí. Taktiež treba mať na pamäti zdravotnú stránku veci. Aj keď to zatiaľ žiadna mne známa štúdia nepotvrdila, panuje väčšinové presvedčenie, že lacné lepidlo v nábytku môže spôsobovať alergie.

Detský nábytok vo všeobecnosti možno rozdeliť do troch skupín. Tie sa však vzájomne prekrývajú a v optimálnych podmienkach to, čo kúpite batoľaťu, vydrží až po teenagerský vek, to čo kúpite školákovi vydrží až na strednú školu a tak ďalej.

Pre batoľatá

Ak ešte len zariaďujete v prvom rade je potrebné si uvedomiť, že nábytok má byť buď dievčenský, alebo chlapčenský. Pri vojdení do detskej izby by malo byť na prvý pohľad jasné, či budete mať chlapčeka, alebo dievčatko.

Treba taktiež myslieť na to, že nábytok nekupujete iba na rok, alebo dva. V ideálnom prípade by mal vydržať minimálne do školského veku, teda sedem rokov.

Drobné stolíky, stoličky a postieľky vyzerajú lákavo a mnohé mamičky by nimi najradšej zariadili celú domácnosť, no sú nepraktické. Dieťa do približne dvoch rokov ich vôbec nebude využívať a do tretieho roku len v obmedzenej miere. Oveľa praktickejšie sú chodítka, prípadne detské stoličky s držaním. Tie majú vo väčšine prípadov pevnú plochu, na ktorej si dieťa môže kresliť, alebo sa hrať.

Detská postieľka je samozrejmosť, no mnoho rodičov uvažuje aj o klasickej posteli. Nenechajte sa zlákať jej zmenšenou variantou. Dieťa z nej vyrastie za niekoľko rokov a aj napriek tomu, že stále bude plniť svoju funkciu dobre, budete musieť kúpiť druhú, keďže sa do detskej postele školák nezmestí.

Radšej kúpne štandardnú posteľ pre dospelých. Myslite na to, že mnoho oblečenia, ako aj hračiek bude sezónnych. Preto je dobré, aby posteľ mala úložný priestor, alebo mala pod sebou dostatok priestoru pre umiestnenie krabíc. Matrac by nemal byť príliš mäkký, no ani tvrdý. Ak neviete nájsť ideálny pomer, radšej siahnite po tvrdšom, ako mäkkom matraci. Výška matraca by mala byť na úrovni 42 až 45 centimetrov nad zemou. Podlaha, na ktorú bude neskôr dieťa z postele schádzať by mala byť mäkká. Aby si pri zoskakovaní a behaní neničilo členky, päty a prípadne aj kolená.

Stolík a stoličku nechajte na neskoršie obdobie. Potrebné budú ešte skrine, skrinky, poličky a prípadne komoda. Dbajte na to, aby nábytok nemal ostré hrany a hory. Batoľa, ale aj malé dieťa sa môže ľahko zraniť. Kov, sklo, tvárnice, ani iný tvrdý materiál by sa v detskej izbe pre batoľatá nemal nachádzať vôbec, naopak najlepšie je drevený a čalúnený nábytok.

Keďže nábytok bude potrebné čistiť, vyhnite sa zložitým tvarom a drsnému povrchu. Hladký povrch a jednoduché tvary je oveľa lepšia voľba. V prípade dreveného nábytku je tiež vhodné ho po kúpe natrieť ešte aspoň jednou vrstvou laku.

Pre malé deti a školákov

Keď batoľa vyrastie, budete potrebovať viac úložného priestoru pre svoje veci ako je oblečenie, alebo hračky. Nábytok pre deti a školákov by mal zodpovedať ich potrebám a prežiť spolu s nimi škôlku a základnú školu. Opäť dbajte na kvalitu prevedenia, hladký povrch a minimum zložitých tvarov.

Posteľná obliečka

Farebný nábytok býva drahší, ako štandardný. Preto môžete vyskúšať aj rôzne posteľné obliečky, napríklad s motívom superáut.
Foto: Facebook/Posteľné Obliečky

V tomto období je vhodné sa poobzerať aj po pracovnom stolíku a stoličke. Stoličky by mali byť dve. Jedna pracovná. Tá by mala mať pevnú opierku chrbta a vhodné sú aj opierky rúk. Sedenie by malo byť čalúnené a mäkké, no nie je to podmienka. Myslite na dobré držanie tela a podporu bedier. Výškové polohovanie môže tiež prísť vhod.

Druhá stolička by mala byť farebná a hravá. Dieťa ju môže využívať na odpočinok, teda sa do nej „uloží“ a bude si napríklad prezerať knižku, alebo počúvať rozprávky. Tá môže byť napríklad s motívom zvieraťa. Je lepšie sa vyvarovať sezónnym motívom ako napríklad Spider-man, film Autá, alebo Mimoni. Keď po niekoľkých mesiacoch vyjdú z módy, deti budú chcieť niečo iné.

V tomto veku je taktiež vhodné zaoberať sa aj pracovným stolom. Ten by mal byť v miestnosti umiestnený tak, aby si dieťa netienilo. Ak je pravák, svetlo by malo dopadať z ľavej strany a opačne. Vhodný je takzvaný „rastúci nábytok“, teda výškovo nastaviteľný stôl, ku ktorému časom možno dokúpiť napríklad modul so šuplíkmi. Stôl by mal byť dostatočne široký na neskorší počítač a dostatočne hlboký na to, aby sa na stôl zmestil zošit, kniha a zároveň aby malo dieťa opreté lakte.

 

Pre teenagerov a dorast

Pri dospievaní dieťaťa sa jeho potreby menia. Nábytok bude taktiež javiť známky používania. Ak je drevený, určite si zaslúži starostlivosť, o ktorej si môžete prečítať v tomto článku.

Teenageri radi vystavujú svoje veci na obdiv, najmä ak majú návštevu. Preto myslite na poličky a skrinky, ktoré budú pripevnené na stene.

Taktiež zvážte výmenu matraca na posteli a zmenu niektorých kusov nábytku, ako sú napríklad detské komody a skrinky za plnohodnotné.

Prečítajte si aj o:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *