Nábytok do spálne

Mnoho ľudí si najskôr povie, že spálňový nábytok nemusí patriť k tým kvalitným a najmä dlho pracujúci ľudia si kupujú napríklad posteľ, nočný stolík, komodu, alebo skriňu v nízkej cenovej kategórii a kvalite. Často si povedia, že v spálni nábytok príliš často nepoužívajú, predsa iba ráno a večer. To však je veľká chyba.

Je pravdou, že nábytok v spálni nie je tak namáhaný ako napríklad v kancelárii, alebo detskej izbe, no je tu druhá vec. V spálni spíte. Ako sa dočítate v mnohých štúdiách, encyklopédiách, prípadne aj na Wikipedii, počas spánku sa znižuje imunita organizmu. Telo je tiež citlivé na kvalitu vzduchu a prostredia. To môžete zabezpečiť kvalitným nábytok.

Ako vyberať

Ak chcete kvalitný spánok, určite sa vyhnite lacnému nábytku a najmä takému, ktorý je príliš aromatizovaný. Nespoliehajte sa na slová predajcu, že lacná drevotrieska, z ktorej je cítiť lepidlo, časom „vypáchne“, nie vždy je to pravda a zápach lacného lepidla a lacného laku môžete cítiť ešte niekoľko mesiacov po kúpe a to aj pri pravidelnom vetraní spálne. Preto sa vždy informujte o použitých materiáloch a spôsobe výroby, ako aj množstve jednotlivých zložiek. Ak napríklad rám postele neobsahuje ani 50% dreva, alebo dreveného odpadu, ťažko posteľ považovať za drevenú.

Posteľ a manželská posteľ

Posteľ je primárne určená na spanie. Preto nie je posteľ dôležitá až tak, ako je dôležitý matrac na nej. Postele však môžu mať aj funkciu skrytého úložného priestoru. A to dvomi spôsobmi. Buďto je posteľ dostatočne vysoká a môžete pod ňu zasunúť šuplík na kolieskach, alebo je úložný priestor integrovaný priamo v tele postele. Výsuvný šuplík je praktickejší na vyberanie, no v malých spálniach môže byť manipulácia horšia, na druhú stranu, väčšinou sa dá dokúpiť samostatne a nepredražuje tak posteľ.

Integrovaný odkladací priestor ponúka viac miesta, no v drvivej väčšine prípadov je potrebné zdvihnúť matrac s roštami. To našťastie výrobcovia riešia sklápacím mechanizmom. Ten však samotnú posteľ predražuje. Manipulácia taktiež nie je taká pohodlná.

Myslite však na to, že ak máte podlahové kúrenie, je lepšie, aby bola posteľ, ako aj úložný priestor na nožičkách, aby bolo zabezpečené prúdenie teplého vzduchu od podlahy a nekúrili ste „do postele“.

Pri výbere postele si ju rozhodne vyskúšajte v predajni. Nebojte sa do nej hodiť, premiestňovať sa na nej, alebo ju poriadne rozhojdajte svojou váhou. Ak vám posteľ v predajni pripadá labilná, rozhodne bude aj tá domáca. Posteľ skrátka nesmie vŕzgať, musí byť pevná a odolná.

Skontrolujte tiež materiál, ktorým sa posteľ dotýka podlahy. Ak ide o tvrdú drevotriesku, kov, alebo iný tvrdý materiál, ktorý nie je potiahnutý, napríklad gumou, ľahko si poškriabete podlahu v spálni.

Toaletný (kozmetický) stolík

V spálňach sa stali veľmi populárne toaletné stolíky, známe aj ako kozmetické stolíky, či kútiky. Ide o malý stolík so zrkadlom, veľmi často s vlastným osvetlením. Ženy ho používajú na vlastnú kozmetiku a skrášľovanie ako je líčenie, maľovanie, alebo šminkovanie.

Pri výbere si však dávajte pozor na povrchový materiál hornej dosky. Tá by nemala byť príliš klzká, aby sa množstvo kozmetiky nešmýkalo. Taktiež treba dbať na to, že ak sa niečo vyleje, napríklad odlakovač, povrch by sa nemal poškodiť a mal by byť dostatočne odolný. Taktiež zvážte „vaničkovú“ dosku. Tá je mierne prehĺbená, respektíve má vyvýšené okraje. Dôvod je jednoduchý, vďaka tomu sa nič zo stola nevyleje na podlahu, ani nepadne na zem, kde by sa to mohlo rozbiť.

 

Prečítajte si aj:

Nábytok do detskej izby

Drevený nábytok

Drevotrieskový nábytok