Nábytok z dreveného masívu

Masívny nábytok je nábytok z čistého dreva. Patrí medzi tie najobľúbenejšie aj napriek tomu, že je drahší ako nábytok vyrobený z drevotriesky alebo plastu. Na rozdiel od týchto materiálov má drevo niekoľko nesporných výhod.

Drevený nábytok však nemusí byť iba obyčajná skriňa, môžete si ho vyrobiť aj svojpomocne a to napríklad z paliet, alebo zo sudov.

Výhody dreva

Prvou je prirodzená vôňa, ktorá pôsobí upokojujúco a terapeuticky. Navyše sa už hotový nábytok ľahko spracúva a upravuje. Pri vŕtaní, pílení, alebo hobľovaní sa neštiepi, nedrobí a ani nepraská. Ak sa používaním zničí, stačí ho ošmirgľovať a následne natrieť. Môžete použiť štandardný lak na drevo. Existujú však aj farebné laky, ktoré starému drevu dodajú nádych novoty, prípadne zmenia jeho farbu. Treba však nanášať niekoľko vrstiev. Medzi ďalšie plusy patrí nižšia váha a vyššia pevnosť v ťahu a v tlaku a to aj pri nižšej hmotnosti a hustote materiálu. Drevo navyše veľmi dobre tlmí vibrácie. Ak je použité v interiéry, dokáže čiastočne regulovať klímu a na rozdiel od tehly, plastu, alebo kovu uchováva teplo. Drevo má navyše veľmi nízku teplotnú rozťažnosť. Práve teplotná rozťažnosť je veľkou nevýhodou kovového nábytku.

Nevýhody dreva

Masívny drevený nábytok má však aj mnoho nevýhodu. Medzi najčastejšie patrí žltnutie, respektíve blednutie dreva. To je možné vyriešiť prvotným bielením. Drevený nábytok, alebo dosky sa bielia špeciálnym lakom, následne sa šmirgľujú a opäť sa bielia. Prvých niekoľko mesiacov má síce drevo biely až šedý odtieň, no následne sa opäť objaví jeho prirodzená farba, ktorá vydrží mnoho rokov. Hlavnou nevýhodou je však vyššia cena. Tá je spôsobená zložitejšou technológiou spracovania, čo finálny produkt predražuje.

Spracovanie

Strom sa po spílení, vysušení a narezaní drevených dielov musí ešte opracovať. Tu je veľké riziko znehodnotenia dreva jeho prasknutím, prípadne zlomením. Takto znehodnotené kusy sa používajú buď na menšie kusy nábytku, alebo, ak sú príliš znehodnotené, vyrába sa z nich drevotrieska.

Po narezaní sa drevené dosky impregnujú prírodným včelím voskom. Proces sa opakuje podľa potreby v závislosti na kvalite dreva a jeho konečnom určení. Po impregnácii sa drevo lakuje veľmi tenkou vrstvou laku. Tá slúži ako ochrana počas prevozu.

Takto upravené drevo sa následne spracuje na finálny drevený nábytok, alebo sa predáva ako celé kusy. Tie využívajú domáci kutili, prípadne stolári.

Používanie a starostlivosť

Pri spracovaní dreva stačí použiť aj lacné a jednoduchšie náradie, taktiež nie sú potrebné príliš veľké skúsenosti a zvládnu ho spracovať aj začiatočníci.

Drevený masívny nábytok vydrží mnoho rokov, no je potrebné sa oň starať, podľa typu dreva sa odporúča ho každých niekoľko rokov šmirgľovať a následne natrieť lakom, alebo voskom.

Hovorí sa, že drevo pracuje. Preto občas môžete počuť praskanie, škrípanie, alebo vŕzganie. To je síce pravda, ale drevené komody, alebo postele začnú pracovať až po ich zaťažení, napríklad šatstvom. Drevená komoda sa takto prispôsobí záťaži. Rovnako pracuje aj plastový, kovový, alebo drevotrieskový nábytok, no nie je to, na rozdiel od dreveného, počuť.

Kvalitne spracovaný nábytok by však nemal praskať a vŕzgať. Takto možno odlíšiť napríklad drevené postele. Ak vŕzgajú už v predajni, alebo keď sú nové, drevo nebolo už počas výroby dostatočne kvalitne spracované, alebo nebol použitý správny tip dreva.

Ďalšou veľkou nevýhodou dreva je jeho napučanie v prípade vlhkého prostredia, respektíve zosychanie v prípade suchého prostredia. No ak je dobre ošetrené a pravidelne udržiavané, tieto vlastnosti je možné úplne eliminovať a môže tak vydržať aj niekoľko storočí.

Pre jednotlivé tipy a druhy nábytku sa odporúča používať rozdielne tipy dreva s rôznymi povrchovými úpravami.

Prečítajte si aj o:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *