Nábytok do kúpeľne

Kúpeľňový nábytok je veľmi obľúbeným a moderným bytovým doplnkom a to nie len preto, že je estetický a môže mať nádherný dizajn, ale najmä kvôli svojej praktickosti.

Pri výbere však musíte dbať na to, že materiál bude oveľa viac namáhaný ako napríklad v spálni. Zároveň musí byť odolný proti vode a plesniam.

Materiál

Kúpeľňový nábytok musí byť v prvom rade odolný. Preto sa najviac v minulosti využíval stavebný materiál. Skrinka, alebo polička sa skrátka murovala a následne kachličkovala. Neskôr sa začal používať plast. Ten však nemal dlhú životnosť, keďže mnoho domácností v snahe ušetriť volilo veľmi lacné produkty.

V moderných kúpeľniach sa však udomácnilo drevo, drevotrieska a samozrejme sklo a kov. Tie pôsobia veľmi luxusne a draho. No je dôležité, aby ste si vybrali správne. Drevo, ani drevotrieska sa s vodou neznesú a ak si vyberiete nekvalitný nábytok, prípadne nebude montáž nebude prevedená odborne, o niekoľko mesiacov sa s novým kúpeľňovým nábytkom môžete rozlúčiť.

Starostlivosť

O sklo, ani zrkadlá v kúpeľniach sa starať určite netreba. Dôležité je, aby bolo samozrejme čisté. Môžete tiež použiť špeciálny prostriedok na to, aby sa na ňom neusádzala para po kúpaní, respektíve sprchovaní. Iná údržba nie je potrebná

Kov by mal by úplne vode odolný a starostlivosť oň je rovnaká ako v prípade skla.

Drevo a drevotrieska sú však úplne iná kategória. Drevotriesku žiaľ nie je možné opravovať a preto je dôležité, aby bol daný kus vhodný do kúpeľne a mal špeciálny vodovzdorný náter. Ak však začne drevotrieska pučať a vydúvať sa, je vhodné nábytok dôkladne vysušiť a vydutú časť pretrieť niekoľkými vrstvami nového vodovzdorného laku, prípadne iného náteru.

Drevo musí byť taktiež opatrené vodovzdorným náterom. Dôležité je tiež, aby doň nebolo vŕtané a ak áno, pri skrutkách musí byť použitá izolačná podložka.

Využitie

Nábytok v kúpeľni slúži najmä ako odkladací priestor pre kozmetiku, chemikálie ako napríklad čističe, alebo kúpeľňovú elektroniku ako je fén. Taktiež v kúpeľniach môže robiť vizuálny predeľ a to najmä v tých, ktoré sú spojené s toaletou.

Druhy kúpeľňového nábytku

Kúpeľne sú rôzne veľké, členité a môžu, ako aj nemusia byť spojené s toaletou. Kúpeľňový nábytok ich môže nie len skrášliť, ale aj vizuálne rozdeliť, či zväčšiť priestor.

Poličky

Najpopulárnejšie sú poličky nad umývadlom. Predmety na nich sú ihneď dostupné a preto sa na ne umiestňujú tie, ktoré sú najčastejšie používané. V starých kúpeľniach bývajú najčastejšie murované. Ich nevýhoda je však, že zaberajú veľa miesta a opticky priestor zmenšujú.

V moderných bytoch a domoch bývajú poličky najčastejšie sklenené alebo kovové. Sú tenké a ľahké, preto pri ich umiestňovaní nie sú potrebné hrubé skrutky. Navyše sa na nich nedržia plesne a ľahko sa umývajú a čistia. Ak chcete ušetriť, môžete zvoliť plast. Tieto tri materiály sú odolné nie len voči vode, ale aj poškodeniu poškriabaním, či chemikáliám. Vo výnimočných prípadoch môžete zvoliť drevo, alebo drevotriesku so špeciálnou úpravou, no vzhľadom na cenu a riziko zničenia táto možnosť nie je príliš odporúčaná.

Pri montáže poličky si dajte pozor na to, aby bola rozteč skrutiek zhodná s medzerami v kachličkách. Ak totiž vŕtate do kachličky a nemáte príliš skúseností, hrozí jej prasknutie. Preto radšej zvážte odbornú montáž.

Skrinky nad umývadlo

Skrinky nad umývadlom bývajú často náhradou kúpeľňovej poličky, prípadne sa volí ich kombinácia. Vo väčšine prípadov sú zatváracie a z prednej strany sa nachádza zrkadlo. To opticky zväčšuje priestor. Pokiaľ skrinku ešte len vyberáte, zvážte takú, kde je osvetlenie. Malé bodové svetlo s nízkou spotrebou môže mať lepší efekt osvetlenia ako veľký luster. Dôvodom je to, že zrkadlo na skrinke odráža svetlo do priestoru a tým kúpeľňu presvetlí oveľa viac, ako samotná lampa, či luster.

Opäť dbajte na vzdialenosť medzi úchytmi, aby ste sa vyhli prasknutým kachličkám. V prípade skriniek sa veľmi často používa okrem skla a kovu aj plast a drevo, respektíve drevotrieska so špeciálnou úpravou. Keďže do kontaktu s vodou a vlhkom prichádza oveľa menej ako napríklad skrinka pod umývadlo, povrchová úprava je jednoduchšia, ale aj lacnejšia, no stále dostatočne odolná.

Obľúbená je tiež kombinácia zatváracej poličky so zrkadlom a malou poličkou pod ňou.

Skrinky pod umývadlo

V moderných kúpeľniach nesmie chýbať skrinka pod umývadlom. Tá v sebe schová nie príliš vábivý sifón. Okrem toho je výška vo vnútri skrinky dostatočná na umiestnenie nádob na pracie prostriedky, alebo čistiace prostriedky.

Pri skrinkách pod umývadlom si dajte pozor najmä na to, aby neboli priamo položené na zemi, ale aby mali nožičky. Je to dôležité najmä kvôli odparovaniu vody z pod nich. Pokiaľ je skrinka položená na zemi, respektíve dlažbe, môžu v miestach dotyku vznikať plesne. Preto sú vhodnejšie nožičky a to najmä s nerezovou úpravou, prípadne s prímesou striebra, ktoré plesne ničia.

Skrine a poličky

Aby ste získali čo najviac priestoru, zvážte aj kúpeľňové skrine a poličky. Tie nemusia byť také drahé ako tie, ktoré sú pod umývadlom. Ak sa nachádzajú v dostatočnej vzdialenosti od sprchy, respektíve vane a samozrejme umývadla, môžete využiť aj obyčajný nábytok. Dôležité samozrejme je, aby bola miestnosť dostatočne vetraná a nábytok nebol v priamom kontakte s vodou. Na drevo sa všeobecne odporúča naniesť vodovzdorný a prípadne protiplesňový náter, pokiaľ už nie je nanesený výrobcom.

Tak ako pri skrinkách pod umývadlom, aj v prípade skríň nie je vhodné, aby priamo stály na zemi, ale aby boli na nožičkách. V prípade poličiek je vhodné, aby boli závesné a teda nie pevne prichytené k stene.

Ak sú zatváracie, pozor na pánty dvierok, tie môžu podľahnúť korózii.

Zrkadlá

Do každej kúpeľne rozhodne patrí zrkadlo a to nie len kvôli funkčnosti a praktickému využitiu, ale aj kvôli zväčšeniu priestoru a presvetlenia kúpeľne. Najčastejšie sú umiestnené na dvierkach od skriniek nad umývadlom, respektíve priamo na stene nad umývadlom. Vhodné je mať priamo nad zrkadlom bodové svetlo. Svetlo využijete nie len pri osobnej hygiene, ale tiež kvôli osvetleniu priestoru. Zrkadlá priestor opticky zväčšujú a presvetľujú.

Doplnky

V kúpeľniach možno nájsť množstvo doplnkov, ktoré sa svojou podstatou radia ku kúpeľňovému nábytku. Najčastejšie sú to závesné držiaky na šampóny a tekuté mydlá v sprchách a vaniach, držiaky na uteráky a prádlo, alebo nástenné sušiaky. Najčastejšie je používaný kov a plast.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *