Nábytok z paliet

Paletový nábytok je azda najpopulárnejším typom nábytku medzi mladými ľuďmi, najmä tými, ktorí sami stavajú, respektíve rekonštruujú a chcú mať doma vlastnoručne vyrobený nábytok s nádychom retro štýlu a jednoduchosti.

Netreba tiež zabúdať na to, že palety sú vyrobené z prírodného dreva a ich cena je minimálna, čo zvyšuje ich obľubu.

Vlastnosti paliet

Nosnosť paliet je od 1000 do 3000 kilogramov a rozmery od 60 x 60 centimetrov až do 220×220 centimetrov pri výške od osem do približne 20 centimetrov.  U nás sa najčastejšie používajú takzvané EUR palety, prezývané aj europalety. Tie majú výšku 14,4 centimetra, šírku 120 centimetrov a hĺbku 80 centimetrov. Ich nosnosť je 1500 kilogramov. Môžete sa tiež stretnúť s rozmermi 10 x 100 x 120 centimetrov, ide o ISO palety. Hmotnosť EUR paliet je v rozmedzí 20 až 24 kg.

Výroba paliet

Palety sa vyrábajú z celých kusov dreva, v ideálnom prípade sú nosné časti z rovnakého stromu a ložná plocha taktiež. V závislosti od požadovaných vlastností môžu byť všetky časti z toho istého dreva, čo je najčastejší prípad, no pri niektorých paletách môže byť ložná plocha z iného dreva ako nosná časť.

Drevo na palety sa obvykle nemorí, používa sa iba vodovzdorný náter. Ten býva veľmi často chemický, aby boli palety odolné nie len voči vplyvom počasia, ale aj prostredia, kde sa obvykle nachádzajú, teda v skladoch.

Opracované drevo sa lepí a následne „zbúchava“ klincami do predpísaného, alebo požadovaného tvaru, pričom spoje musia byť veľmi presné. Paleta musí byť presne vyvážená a všetky rozmery musia byť presné s odchýlkou 0,1 milimetra. Ak by neboli, paleta môže prasknúť, alebo sa zlomiť, čím môže znehodnotiť tovar a materiál, ktorý je na nej uložený, v extrémnych prípadoch zraniť obsluhu.

Ceny a dostupnosť

Na paletový nábytok je ideálne používať staré, už používané palety. Je možné ich získať zdarma pri rôznych fabrikách a skladoch, kde ich priebežne vyraďujú, ak však neviete na žiadne natrafiť, môžete ich odkúpiť. Najlepšie je pozrieť sa v internetových bazároch. Cena používaných paliet sa pohybuje od jedného do piatich Eur v závislosti od kvality a požadovaného množstva.

Výroba paletového nábytku

Ak máte málo paliet, môžete ich prerezať na polovicu. Tým získate dvojnásobný počet miest na sedenie.

Ak máte málo paliet, môžete ich prerezať na polovicu. Tým získate dvojnásobný počet miest na sedenie.

Pri výrobe paletového nábytku môžete byť naozaj kreatívni. Keďže ide o čisté drevo, má paletový nábytok všetky pozitíva masívneho dreveného nábytku. Preto môže byť použitý na stoly, taburetky, gauče, ale tiež postele. Tí zručnejší si z drevených paliet môžu vyrobiť aj poličky a malé skrinky, stoličky, regály, alebo celé vstavané skrine. Palety sú odolné voči vplyvom počasia a preto ich možno použiť v interiéri, ale aj v exteriéri. Starostlivosť je rovnaká, ako v prípade klasického dreva, no zároveň sú palety odolnejšie, keďže ich primárne použitie je v priemysle.

Ak si chcete vyrobiť paletový nábytok svojpomocne, je dobré najskôr palety mierne ošmirgľovať a následne pretrieť prírodným voskom, moridlom, alebo farbou. Pokiaľ ich chcete používať v exteriéri, použite vodovzdorný náter. Pred ich zmontovaním ich najskôr poukladajte do požadovaného tvaru. Následne ich stačí k sebe pripevniť samoreznými skrutkami, takzvanými samorezkami.

Keďže sú samotné palety pomerne ťažké, môžu spolu držať aj vlastnou váhou. Ak chcete vyrobiť napríklad jednoduchú záhradnú lavičku, položíte na seba tri palety, tie prekryjete napríklad dekou a máte hotovo.

V prípade postelí je vhodné k sebe susedné palety priskrutkovať. Následne palety prekryte dekou, prípadne vrecovinou a môžete položiť matrace.

 

Niekoľko inšpirácii, ako možno palety využiť.

 

Prečítajte si aj o:

1 comment

  1. Dávno som nenatrafila na takéto veci, výborne sa to číta a prosím o častejšie pridávanie a viac príspevkov,
    lebo tu to určite nie je stratený čas.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *